Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
İnternet hızı ve dosya indirme hızı nedir ?
Giriş Alanı
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: İnternet hızı ve dosya indirme hızı nedir ?

SonSuzLuK
    Guest

Standart İnternet hızı ve dosya indirme hızı nedir ?

İnternet hızı ve dosya indirme hızı nedir ?

Gelişen teknolojideki internet dünyası ile

Birçok internet kullanıcı 2048 veya 4096 Kbps lik internet bağlantısı ile 4 MB indirme yapacağını zannediyor. Bazan kullanıcılar 8 Mbps lik internetim var ama çok yavaş download ediyorum diyorlar. Bunun için şikayetlerde bulunanlar bile var. Ama aslında ISP ( İnternet Servis Sağlayıcı TTNET, TURKNET, SUPERONLINE vb. ) Teknik Olarak size söylediği hızı sağlıyor. Yani ISP size 8 Mbps internet erişim sağlıyor. Peki neden ben 1 Mb/s ile indirme yapıyorum derseniz hesaplama şu şekilde.

Örneğin 8 Mbps Bağlantınız var. Bu hızı öncelikle Kbps’e cevirelim : 8 * 1024 = 8192 Kbps

Buradan 8192 Kbps / 8 bit = 1024 KBps
    Burada dikkat ederseniz size verilen Hız Kbps Yani Kilo Bit Per Second ( Saniye başına bit )

Sizin transfer hızı olarak gördüğünüz ise KBps ( Kilo Byte Per Second ) Bu arda 1 Bayte 8 bittir.

Yani İnternet hızınıza göre download hızlarınız aşağıdaki gibi olacaktır :

1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
    2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
    4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
    7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
    8 Mbps = 1 MB (megabyte)
    16 Mbps = 2 MB (megabyte)
    32 Mbps = 4 MB (megabyte)
    50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
    56 Mbps = 7 MB (megabyte)
    100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Yukarıdaki benim internet hızım. Bu hızla sn de kaç Mb download yaparım ona bakalım.

18.19 Mbps x 1024 = 18626.56 Kbps ( Kilobit Per Second )
    18626.56 Kbps / 8 Bit = 2328,32 KBps ( Kilo Byte Per Second )

Yani ben dosya indirdiğimde hattım boş ise bu hızları görmem gerekiyor. “2 MBps”

Unutmamak gerekiyor ISP’ler interneti size paylaşımlı alanlardan verdiği için o anki yoğunluk nedeni ile bu hızlar sürekli değişiklik gösterir. Bakır hat yani telefon hattı üzerinden internet alıyorsanız santrale uzaklığınıza göre de hızınız değişir.Yani teoride hesapla***** elde ettiğiniz hız değerlerini göremezsiniz. Bu nedenle bulduğunuz değerlere yakın download hızlarını görürsünüz. Örneğin benim internetim üzerinde biden fala sunucu bulunduğundan ben 2 MBps görmem gereken hızı daha az göreceğim.

1.32 MB/s

Diğer bir konu ise dosyayı hangi servisten download ettiğiniz o servisin hızı ve size verdiği download oranlarıdır. Bu şu demek Download için verilen dosyanın indirme hızı sınırlandırılmış ta olabilir.
    iyi forumlar

Normal Üye dbtcaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler için teşekkürler. Not aldım.